SSS

Elektrikle Isınmak Bir Servete Mal olmaz mı ?

Fenix Elektrikli Isıtma Sistemlerinin ev içi çalıştırma maliyeti özellikle Türkiye gibi elektrik birim fiyatının yüksek olduğu ülkelerde gündeme gelmektedir. Ancak harcanacak toplam enerji düşüktür. Dolayısıyla birim fiyat yüksek olsa bile toplam tüketim düşüktür. Düşük dereceli yerden ısıtma diğer sistemlere göre en az % 30 tasarruf sağlayan bir sistemdir.

Yerden ısıtma sistemleri gelişmiş termostatlarla beraber kullanılır. Bu termostatlar hem zemin hem de atmosfer ısısını kontrol ederek asgari tüketimi sağlarlar. Yerden ısıtmanın en önemli kurallarından biri olan zemin yalıtımı uygulanmış ise, termostat azami olarak çalışma süresinin yarısında elektrik tüketecektir.

Elektrik tüketimi her oda için ayrı belirlenir. Dolayısıyla farklı saatlerde farklı amaçlarla kullanılan odaların ısıtması tüketimi en aza indirgeyecek şekilde programlanabilir. Akıllı elektrik sayacı kullanıcıları, Fenix'in ısı saklama sisteminden faydalanabilirler. Bu sistem düşük tarife saatlerinde biriktirilen ısının yüksek tarife saatlerinde kullanılmasına olanak verir.

Kurulu Güç Ne Olmalıdır ve Ne Kadar Enerji Tüketir ?

Bu sorunun yanıtı öncelikle kullanım amacı ve bina ya da odanın ısı kayıp hızına doğrudan bağlıdır. Zeminden yalıtılmış, duvar ve tavandan ısı kaybı önlenmiş mekanlar için gerekli m2 güç kuruluş sırasında daha az plânlanacaktır. Asgari enerji sarfını temin etmek için saat bazında programlanabilen gelişmiş termostatlar kullanılmalıdır. Bu tip termostatlar zemin ve atmosfer sıcaklıklarını ve ısı kayıp hızını takip ederek ne zaman çalışması gerektiğini kendisi ayarlar. Genel olarak termostat, ısınmayı ön gördüğünüz sürenin yaklaşık %40 ila %50'si kadar sürede elektrik çekecektir. Tabii ki bu oran yalıtım ne kadar iyiyse o kadar azalacaktır.

İstenilen sıcaklığa en kısa sürede çıkılması istenen banyo, mutfak ve koridor gibi mekanlarda 100-150 W arası, çalışma odası, salon gibi mekanlarda 80-100 W arası ve yatak odalarında 60-80 W kurulu güç önerilmektedir. Kurulu güç sistem çalıştığında bir anda çekilecek elektrik yükünü ifade etmektedir.

Güvenlimidir, Yangın Tehlikesi Varmıdır ?

Evlerde, apartman dairelerinde ve diğer mekânlarda kullanılmasıyla ilgili resmi onaylar mevcuttur. Fenix elektrikli yerden ısıtma kablolarının %100 su geçirmez özelliğini veren ve darbeye dayanıklılığını sağlayan metal zırhı vardır. Fenix ürünleri, uluslararası elektrikli ısıtma kablo standartlarına göre tasarlanarak üretilmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde 30 yıldan beri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kablolar çimento, asfalt ve benzeri malzemelerin içinde gömülü kalmak üzere tasarlanmışlardır. Yanıcı maddelerle teması olmadığından, oksijen olmadığından alev alma ve yangın tehlikesi yoktur.

Kablo arıza yapar ve çekilemezse yatırım boşa mı gider ?

Fenix ürünlerinde arıza çok enderdir. Delme veya çivi çakma gibi sebeplerle olacak arızanın giderilmesi, yeri belli olduğundan kolaydır. Arızanın yeri 6-7 cm yanılma ile bulunabilir ve döşeme kaplaması ya da betonu kırılarak arızalı kablo özel tamir seti ile birleştirilir.

Yerden Isıtma Sağlıklı mı dır, Ayak şişmesine neden olur mu ?

Vücut ısısına yakın bir ısı yerden yukarı doğru yayıldığı için temiz ve sağlıklıdır. Isınma en kolay üşüyen ayaklarımızdan başlar. Homojen ve tatlı bir sıcaklık sağlanır. Ev içerisinde hava ve toz sirkülasyonu vardır. Elektrikli yerden ısıtma sisteminde toz yakma olayı olmadığından toz sirkülasyonu çok daha azdır. Dolayısıyla solunum yolları rahatsızlıklarında sorun oluşturmaz, perde ve duvar kirlenmesi yapmaz. Zemindeki tozu temizlemesi kolaydır. Unutmayın ki Türkiye'de çok sık kullandığımız ve alıştığımız radyatör dilimlerinin veya peteklerinin arasını temizlemek mümkün değildir. Düşük dereceli yerden ısıtma, alerji, astım gibi hastalıklar için zararlı değildir ve birçok ülkede astım kuruluşları tarafından tavsiye edilmektedir.

Elektrik, suyun aksine en uzak noktaya kadar hızla ulaşır ve tüm uygulama alanına dengeli dağılır ve her noktada aynı sıcaklığı verir. Su bazlı sistemlerde bölgesel sıcaklık farklılıklarından kaynaklanan ayak şişmesi, toz sirkülasyonu, Fenix elektrikli yerden ısıtma uygulamalarımızda olmaz.

Ahşap zeminlerde uygulanır mı ?

Fenix elektrikli yerden ısıtma sistemleri her çeşit ahşap malzeme altına uygulanabilir. Ahşap, iletken bir malzeme olmamasına rağmen, ısı enerjisi taş zeminlere göre daha yavaş da olsa yukarı yükselecektir. Bu tip uygulamada aşağı doğru ısı kaybını ortadan kaldırmak için tabandan yalıtım mutlaka uygulanmalıdır.

Elektrikli ısıtma kabloları duvara döşenir mi ?

Teorik olarak evet döşenebilir. Ancak kablolar yerel kablolama kurallarına uygun döşenmelidir. Bazı ülke otoriteleri örneğin Alman VDE veya Avusturya ÖVE, duvar içi ısıtma kablosu döşenmesine onay vermemektedir. Kullanıcı duvar içine montajı istiyorsa kendi sorumluluğunda yaptırabilir.